Három szereplő a 101 kiskutyából
Peggy Guggenheim a Titanic-kal elsüllyedt műgyűjtő, Benjamin Guggenheim lánya volt. 1919-ben, alig huszonegy évesen örökölt két és félmillió dollárt. Benjamin bácsi tehát már 1912-ben elsüllyedt, de mivel halála váratlannak volt mondható, ez a két és félmillió tulajdonképpen kevésnek számított; nem következett be megfelelő időskori tőkefelhalmozás. Viszont ugye Benjamin Guggenheim volt az, aki átadta helyét a mentőcsónakban, és inkább szépen felöltözve a jeges vízbe fulladt. De mi most a lánya napszemüvege miatt vagyunk itt.
Peggy dolgozott párizsi avantgard könyvesboltban, összehaverkodott a fél párizsi művészvilággal, és hamar fanatikus műgyűjtővé vált. Az ő anyagi lehetőségei viszonylag szűkösek voltak, így a gyűjtemény összekalapálásában nagyrészt szakértelmére és személyes kapcsolataira támaszkodott. Ha valakit véletlenül nem ismert volna, Marcel Duchamp bemutatta neki. A gyűjtést olyan szinten űzte, hogy önéletrajzának tanúsága szerint a nap, amikor Hitler megtámadta Franciaországot, számára azért volt emlékezetes, mert két nagyszerű expresszionista festményt is sikerült bezsákolnia.
A gyűjteményéből létrehozott velencei Peggy Guggenheim múzeum René Magritte, Max Ernst, Jean Cocteau, Henry Moore, Picasso és általában Guggenheim kortársainak modern művészeinek képeiből válogat. A múzeum épületét, a Palazzo Vinier dei Leoni-t 1950-ben vásárolta meg. Itt kapható a hűtőmágnes-kategóriánál azért lényegesen komolyabb relikvia, a Peggy-napszemüveg.
A napszemüveget az 50-es években tervezte Guggenheimnek Edward Melcarth amerikai szocialista realista (!) festő- és szobrászművész. Hogy ki és hogyan készítette a prototípust, amit Guggenheim viselt, nem tudtam kideríteni, most viszont ez is bekerült a velencei Peggy Guggenheim múzeum vásárfia-listájába. Ezen kívül van még spirálmintás esernyő, napernyő, meg futártáska is.
Peggyt halála után szeretett kiskutyái mellé temették. Ez itt talán egy brüsszeli griffon, vagy inkább bichon havanese. Ismerősei szerint a kutyáit libamájjal etette, amitől elég fiatalon elpusztultak, de az 50-es években Peggy valahogy kiókumulálta, hogy ez bizony egészségtelen. Attól kezdve akár a 15 évet is megérték a kiskutyák.
A Safilo Group, a 2-es számú olasz luxus napszemüveg-konszern 160 eurós áron kínálja a Peggy-reloadot, mely kontingensből egy darab már Magyarországra is eljutott. Az Index szerkesztőségében ezúttal Becherpig jelentkezett be a Napszemüveg Blognál egy rövid prezentációra. (A szemüveg természetesen nem az övé, hanem a csajáé.) Nehéz, minőségi darab, minden elismerésem a vásárlójának, hogy mer ilyet hordani.