Ha megnézzük az angol Wikipedián, szerintük mi a Converse, egyértelmű a válaszuk: cipőgyár, a Nike leányvállalata. Több mint száz éves. Én persze azt hittem, csak Chuck Taylor óta létezik, de persze nem: 1908-ban alapították. Eleinte bélelt gumicipőket gyártottak, 1915-ben álltak rá a teniszcipőkre, de a fordulópont két év múlva következett be, amikor feltalálták as Converse All Star kosárlabdacipőt.
Charles Taylor (1901-1969), akiről sok Converse-rajongó szentül hiszi, hogy legendás kosaras volt, valójában marketingesként dolgozott a cégnél, 1921-ben lépett be a vállalathoz. 1923 óta írják a nevét a Converse-ekre, és jellemző, hogy bár Taylor élete a Converse-ek értékesítése volt, a fizetésén kívül egy petákot sem kapott a neve használatéért.
A Converse diadalmenete sportmárkaként az 1970-es években ért véget, amikor a Nike, az Adidas és a Puma már nem érte be futócipők gyártásával, és hamarosan felzárkózott melléjük a Reebok. A Converse 2001-re ment csődbe, a Nike vásárolta fel, és hiába nehéz manapság Converse-ben játszó menő NBA-játékost találni, a Converse továbbra is nagyon erős brand. Tulajdonképpen én sem értem, mi a fenéért vettem életemben legalább kettő, de lehet, hogy három Converse-t, amikor egy klasszikus All Starnál kényelmetlenebb cuccot hosszú évek fejlesztőmunkájával sem tudnék előállítani.
Tehát erős a brand, nem véletlen, hogy Converse emblémával pólót is nagyon könnyű eladni, van az én rokonságomban is tinédzser, aki nagyjából egyedül annak örült karácsonykor. Na neki lenne való a Converse napszemüveg-vonala, melyről azt gyanítom, semmi köze hozzá az anyacégnek, viszont nem néznek ki rosszul, és nem is drágák. Amerikai webáruházban már 50 dollárról indul a tombolás.
Sixx kollégám ellenben még földijeitől, a Tankcsapda zenekartól kapta ezt a Converse-t, emlékei szerint akkor, amikor a Szigeten az Iron Maiden előtt játszottak. A Converse a Tankcsapda szponzora, de hogy Magyarországra hoznak-e napszemüvegeket, csak a nálam tájékozottabb olvasó tudhatja.