Persol 009
400 dollár az ebayen - ez brutális, de végül is a legpatinásabb gyártó (since 1917) nevezetes, ráadásul különleges modelljéről van szó. A leghíresebb Persolok közül viszont a 649-es (mint Mastroianni) és a 714-es (Steve McQueen) is van annyira híres, hogy folyamatosan gyártásban tartsák.
Persol 649
Divat sosem volt és lesz, mint a fontosabb Ray-Banek, de lehet velük üzengetni a stílus apró finomságaira fogékonyaknak; olyan tárgyak, melyekről messziről látszik a craftsmanship, hogy a legkomolyabb minőségről van szó, miközben nagyon mások, mint a Ray-Ban, vagy mint bármi más.
Persol 714
Persol 009 - Acetát keret, üveg lencse, ráadásul ugye, négy.
A 009-esről nehezen túrtam ki mást, mint hogy a 60-as években (máshol 50-est írnak) tervezte a Persol a NASA követelményeinek szellemében. Hogy van-e ennek valóságalapja, vagy csak a Persol által terjesztett kamu, én sajnos nem tudom, csak hogy magam is megírtam már, hogy Edwin Aldrin zsebében speciel AO Exewear liftezett a Föld és a Hold között.
Arany kerettel talán már túl beteg
Elég perverzül néz ki, mármint a Persol 009-es, talán azért is jogos a kérdés, honnan jutott eszembe épp most. Hát megmondom: a nagyon hosszú hétvége alatt megnéztünk a Hannibal Lecter-négyesből hármat. A bárányok hallgatnak 10/10, Vörös sárkány, az előzményfilm, 10/3, és Hannibal, utózmányfilm, 10/8. Ha most felgördítenek a poszt elejére, még egyszer megnézik a Persol 009-est, vajon beugrik, melyik szereplő hordta? Evidens, hogy tízből tíz hollywoodi film napszemüveg-szponzora a Luxottica, mely konszern elsősorban a vezérmárkát, a Ray-Bant nyomja. Másodsorban a presztízsmárkát, a Persolt, akciójelenetekben Oakleyt - okosan is csinálják. És most lássuk, ki hordta a 009-est, és melyik filmben? A film ez:
Hannibal (2001.), rendezte Ridley Scott
Ez volt az a rész, amiben Lecter megetette Ray Liottával a saját agyát, vagy legalábbis egy részét, mert a többit ő fogyasztotta el. Leszámítva azt a falatot, amivel a repülőn megkínált egy érdeklődő kissrácot. De persze nem Anthony Hopkins, azaz Hannibal Lecter viselte a 009-est, hanem az őrült nyomorék, akivel bedrogozva lenyúzatta a saját arcát. (Igen: csaltam a címmel.) Mason Verger, a milliárdos, aki egy tolószékben vegetált, illetve pörgette a pénzt a tőzsdén, miközben Szardínián vaddisznókat idomíttatott arra, hogy megetesse velük Lectert. Nincs meg?
Mason Verger, aki lenyúzta a saját arcát, ezért érzékeny lett a beverő oldalfényre
Mason new metal-outfitben is ragaszkodik a 009-eshez
Akkor még lássunk egy bónusz kérdést hardcore filmbubusok részére: ki alakította Mason Vergert? Hát ő:
Gary Oldman, aki alighanem bármelyik életkorában képes dögös szívtiprót és csoszogó vénembert is játszani; egy istenáldotta zseni, ezért sem értem, miért pont ő kellett a maszkos nyammogásra. Ezért sem véletlen, hogy Ridley Scott csinál jó filmeket, és nem én. Régebben ortopéd kuriózumként gondoltam a 009-esre, mostanában viszont egyre többször gondolok rá, hogy esetleg kéne, mert ki tudja, biztos van olyan cucc, amivel épp kiadja. Ráadásul az oldalsó üveg megoldja a klasszikus Persol-problémát: a 614-es és a 749-es valójában napfényben hordhatatlan egy plusz napellenző nélkül. Nekem legalábbis megfájdul a fejem a 714-estől. De ami jó volt Mason Vergernek, szerintem nálam is megteszi. Kérdés, hol próbálom fel, mert Persol 009-est épelméjű optikus nem tart, arra a nyakamat teszem.