Írtunk már thaiföldi és vietnámi Ray-Ban hamisítványokról, melyeket turistautak kötelező szuvenírjeiként hoznak magukkal az emberek. Esetleg szóróajándéknak - így kaptam én már eddig két kamu TAG Heuer karórát is. Koh Chang szigetén tehát nem ért meglepetésként, mennyiféle hamis Ray-Ban kapható. Meglepetés mégis akadt: rengeteg a hivatalos optika, bennük valódi Ray-Banekkel, még nagyobb meglepetés az áruk.
Óriási a választék, a legtöbb változatlanul Wayfarer-hamisítványból, és Wayfarer-klónok hamisítványaiból van. Találni sokféle Aviator-fazont is, de leginkább az egyszerű alap-Aviatort, mert egy Outdoorsman azért már több kézimunkát és műanyagot igényel. A legtöbb hamis napszemüveget Ray-Ban-től Pradán át Vans-ig úgy ezer forintnyi bahtért lehet elhozni az udvariassági alkudozást követően.
Érdekes módon a Vans emblémás hamisítványok egész jó minőségűek, a China Martban 2-3 ezer forintért mérik az ilyesmit, persze nemlétező márkanév alatt.
Van tehát rengeteg hamis napszemüveg. Jelentős részük elég rossz, főleg a fém keretesek, de a műanyagok is elég durvák tudnak lenni, különösen az Original Wayfarer-klónok. Ólajtó-zsanérként csukódik a száruk, a keretet pedig egy festéksprayvel fújták, de mintha egy pávián csinálta volna, egyik kezével a seggében: alapban egyenetlen a felület, de porszemek is beleszálltak. Aki látott már ilyet, nem kérdi, miről lehet megismerni a hamis Ray-Bant. Vannak ugyanakkor egészen jók, mint például a fenti képen. A szár kifelé is rugózik, jó a csukódás érzete, nincs béna festés, és a többi. Az is egyfajta fejlődés, hogy a legtöbb hamis Ray-Ban szárán nem MADE IN USA felirat van, hanem Italy, bár látni mindenféle marhaságot, egyiken-másikon még rendes méretjelzés is előfordul. Na de hol a meglepetés?
Például itt, az egyik rendes optikában. Látott már valaki ilyen tizedestört-akciót? A következő meglepetés, hogy a hamisakat árulóktól 20-30 méternyire kapni az eredeti árut is. És mennyiért? Nézzük csak, klasszik Outdoorsman (RB 3029), 9500 bahtért. A Google valutaszámolója szerint 6,5-tel kéne szorozni a bahtot, hogy megkapjuk az árat forintban, én úgy számoltam, hogy ATM-ből inkább 7,5 lesz az. Hogy az euró- illetve dollárváltásnál mi jön ki, ne kérdezzék, az ilyesmit sose tudtam követni. 9500x7,5 = 71 ezer forint. He?! Nálunk egy Aviator 30-35 ezer forint között van. Akkor ennek mi értelme? Abba már tényleg ne menjünk bele, hogy a hamisítványokhoz képest százszoros a különbség, hiszen a hamisítvány épp ettől hamisítvány.
Dolce&Gabbana, vagyis az azóta megszüntetett belépő-almárka, a D&G 12100 bahtért, tokkal.
Prada 03M, három szezonnal ezelőtti modell 14 ezer bahtért, az kb. 100 ezer forint - teljes nonszensz.
Ray-Ban Clubmaster (RB 3016) pontosan tízezer bahtért, ez is elég abszurd.
A végtelenségig persze én se bírom a rejtélyeket. Amúgy mezítlábasan becsattogtam az egyik optikába, a két thai csaj azonnal fel is ugrott, mit szeretnék. Na most Thaiföldön az az alapvető helyzet, hogy angolul a népesség 99%-a annyit tud, hogy a how much kérdésre elővesznek egy számológépet, és pötyögnek. Nem is reménykedtem benne, hogy majd szabatosan elmondják a lányok, min alapul vállalatuk árpolitikája, de azért megkérdeztem, miért ilyen drága itt egy Ray-Ban. Ó, hát adnak engedményt. Na jó, de mi a vége? Mennyiért adják igazából ezt a 10600 bahtos Original Wayfarert?
Hogy mennyiért? Hát ennyiért, ni:
Hatezer, tehát ez úgy negyvenöt-ötvenezer forint között van, alkalmasint lehet belőle még alkudni, akkor már meg is kapjuk a Ray-Ban európai árát. Mivel ennél nálunk úgy 20-40%-kal olcsóbbak a Ray-Banek, Amerikában meg legfeljebb feleennyibe kerülnek, kötelező a kérdés: ki az az elmebeteg, aki ennyiért napszemüveget vesz? Nem is csak azért, mert ez önmagában sok, hanem mert sokkal több, mint máshol. Egy szegény thai megveszi a hamisat - már ha egyáltalán azt megveszi. Kevés thaiföldit látni napszemüvegben. Vehetnék a valódi Ray-Bant a gazdag thaiföldiek, de ők úgyis jártak már Európában vagy Amerikában, és látták, ott mennyibe kerül. vagy megrendelik a neten. Nem érdemes tehát bemenni egy itteni optikába. Nem is mennek be; egy lelket nem látni odabent. De akkor vajon miből élnek?