Souliner One
Vannak trendszetter márkák, mint a Ray-Ban: amit kihoznak, az lesz a divat, és kész. Vannak afféle jégtörők, melyekkel az extrémebb megoldásokat teszteli egy-egy konszern, mint a Luxottica a Versacéval és a Dolce&Gabbanával, vagy a Safilo a Guccival. Vannak aztán a követők, amik elérhető áron pont akkor hoznak dömpingszerűen valami fazont, amikor a trendszetterek már egészen máshol járnak, de a stílus már mindenkihez eljutott, akit érdekelt. Ilyen a Safilónál a Polaroid, vagy a Luxotticánál a Vogue, illetve a DeRigo Group-nál a Sting.
Souliner One
Vannak aztán az aktuális trandekre lassabban mozdulók, mint a Maui Jim, ahol inkább simán csak szép keretekre törekszenek, mert náluk úgyis a lencse a lényeg. És felbukkannak időnként olyanok, akik abból élnek, mint a Tag Heuer napszemüveg-üzletága, ahol kifejezetten az jelentette a termék vonzerejét, hogy több százezer forintot el lehetett rá költeni. Vették is lelkesen a magyar politikusok, és dübörögne is még a Tag Heuer Sunglasses, ha össze nem vesznek a jogtulajdonosok.
Souliner One
A Dita egyik skatulyába sem illik. Drága, százezer forint alatt nincs is, ha jól láttam a Westendben, az Indie Eyeland optikában. A magas átért viszont olyan durva minőséget adnak, amit máshol nem igazán láttam. Tökéletesen van összerakva egy Persol is, de az - egy Ditához képest - akkor is egyszerű, ha bonyolult, mint egy 009-es.
Souliner One
A Dita viszont rendesen bonyolítja, főleg ami az elképesztően kidolgozott, általában aranyozott fém részleteket illeti. Kevés napszemüveg bírja úgy a nagyítást, mint egy Dita; minél közelebbről nézed, annál mélyebbre esik az állad. Az egészben az az igazi attrakció, hogy ilyen különleges megoldásokkal, ennyi fémmel-arannyal nagyon können csúszik át vásáriba egy szemüveg, főleg ha még törekszenek is rá, mint mondjuk a Chopard. A Dita meg nem. Látszik rajta, hogy kicsit más, mint a többi, de nagyon nem úgy, mint egy Versace vagy Givenchy. És ez azért nagy dolog - a saját stílus önmagában, és a drágaság prezentálása gyomorforgatás nélkül.
Souliner One
De mér Dita a Dita? MÉR? MÉÉÉÉÉR? Nem tudom, Ábelke drága, pedig próbáltam kideríteni - hiába. Van Dita nevű lepke-alcsalád, etióp pengetős hangszer, a leghíresebb Dita azonban lapzártáig Dita Von Teese, akit a legtöbben csak Marilyn Mansonnéként ismernek, pedig az amerikai előadóművésztől két év után (2005-07) elvált. Dita Von Teese természetesen csak kitalálta magának a nevét, mert Heather Sweet néven született, aztán inkább egy ilyen idegenül csengő háromtagú német-szerűséget választott, de hát Lana Del Rey meg spanyolosat, pedig ő meg Elizabeth Woolridge Grant volt. Nem értem, miért nem lett egyikük sem Tinódi Lantos Sebestyén, de remélem, annak is eljön az ideje.
Souliner One
Dita Von Teese pedig alapvetően táncos, de színésznőként is dolgozott, eleinte viszont jelmeztervezőként tevékenykedett, van is ilyen iskolai végzettsége. A saját honlapján viszont, ahol felsorolja a hozzá köthető brand-eket, fehérneműtől üdítőn át műkörömig, de nincs köztük napszemüveg, illetve általában optika. Úgyhogy passz. De több Dita napszemüveg szárának belsején is ott van a teljes (ál-)neve, úgyhogy valami köze kell hogy legyen hozzá.
Souliner One
Kicsit váratlanul ért, hogy egy márkának, amelyik egyben női név, ennyi férfi napszemüvege legyen, de vannak, és elég jók is. Hogy úgy mondjam, már-már feleslegesen jók. Majdnem minden keret rejteget valami műszaki csemegét, különlegesen cserélhető lencsét vagy szárat, elképesztően szép csapolással vagy egyéb fémműves megoldással, de ezt szerintem csak optikusok tudják értékelni, közülük is inkább csak azok, akiket érdekel a szakma. Meg azok, akik szeretnek nagyítóval nézegetni napszemüvegeket. Elég kis piaci minta, mi? Szerencse, hogy a Dita napszemüvegek nagyban, egyben is elég jól néznek ki. Viszont még a lencséjükről sem tudtam kideríteni, honnan származik, csak hogy váratlanul kontrasztos, a gyártás helyét viszont (Japán) szerencsére ráírták a szárakra.
Mach Five
Mach Five
Mach Five
Mach Five
Mach Five
Nacht - Two
Van azért egy kis trendiség - a keményen divatdiktáló Carrera idén már több ilyet is kihozott. A Nacht - Two monokrómos színösszeállítása önmagába is pazar, és persze a lapos lencse önmagában is trendi.
Nacht - Two
Nacht - Two
Braindancer
Braindancer
Braindancer
Braindancer
Braindancer
Braindancer
Metamat
Metamat
Metamat
Metamat
Metamat
Metamat
Arise
Arise
Arise
Sunbird
Sunbird
Ennek valószínűleg nincs neve, de a szár belsején szép kalligrafikus Dita Von Teese-savmarás látható.
Mach One
Mach One
Mach One
Mach - Six
Mach - Six
Mach - Six
Day Tripper
Day Tripper
Day Tripper
Fearless
Fearless
Fearless
Nightbird - Two
Nightbird - Two
Filght 006
Filght 006
Rikton 402 - itt az az attrakció, hogy két lencse van benne egymás mögött, mármint ugye összesen négy. Az egyik polarizált, a másik fotokróm. Sem a fényre sötétedő technológia, sem a polárszűrés nem drága, legalábbis ebben a több százezres árkategóriában - a 402-es selling pointját inkább az adja, hogy eszelősen jól néz ki, kézbe venni is élmény.
Rikton 402
Rikton 402
Rikton 402
Talon
Talon
Talon
Talon
Talon