Az Arctica Sun Trooper átfogó tesztelése közben óhatatlanul is belebotlottam néhány érdekes, különösebb technológiai felszereltség nélkül is elvégezhető vizsgálatba, melyekkel ifj. Feszl István optikus-optometrista próbálgatta a lencséket. A későbbiekben mértünk prizmahatást és UV-szűrést UV-lámpa előtt és után, de a lényeget, mármint hogy tényleg ez az Arctica okozhatta a fejfájásomat, műszerek nélkül is ki lehetett deríteni.
A Feszl Optika egyik legfontosabb, vagy legalábbis legrégebbi műszere egy darab papír. Az eredetijét egy múlt századi optikából örökölték, de közben modernizálták. Az első bekezdésben például eredetileg genialitásnak írták a zsenialitást, egyébként maradt minden a régiben; fa lapra kasírozott, különböző betűméretű- és típusú bekezdések Vörösmarty genialitásáról. Ezzel elsősorban olvasószemüvegeket tesztelnek, különböző szögekben mozgatva a betűk előtt hamar kiderül, ha valahol torzít a lencse. Az Arctica itt még nem szerepelt olyan rosszul.
Az optika galériájáról nézünk ki az utcára, és bizony itt már látszanak a durva egyenetlenségek. A barna robogó egyes pontjai élesek, miközben a parkolóőr feje tök homály, az erőviszonyok persze a lencse mozgatásával folyamatosan változnak. A távolság sok mindent kihoz.
Még mielőtt megvillantottuk volna, hogy megtudjuk, mennyire szűri az AVA-UVB-t (határozottan jól), a monitoron látható koordinátarendszer tengelyeit használtuk fel, hogy lássuk, mi történik a vékony és egyenes vonalakkal a lencsék peremvidékén. Hát igen, elég szomorú dolgok. A természetben egyébként nehéz ennyire vékony és egyenes vonalat találni, mert a nagyobb térben a perspektíva is torzíthat, ezért érdemes használni a monitort, ha van. Ráadásul a monitoron a polárszűrést is tesztelhetjük - 901 fokkal elforgatva az Arctica szépen el is sötétült.
És íme a bónusz, ami jól jellemzi, hogy egy kis találékonysággal mennyire jól tesztelhetünk optikai tulajdonságokat különösebb segédberendezések nélkül. A mennyezeti lámpákról talán mondanom sem kell, kerek formájúak. A lencsében tükröződő kép inkább amőba. Az optikus megfejtése egyébként, hogy a konkrét esetben nagy erővel feszítették a lencséket a nem hozzájuk tervezett keretbe, és ez okozta a torzítást a peremvidéken. Ilyen szemüveget nem is szabad megvenni, mert minimum a fejünk fájdul meg tőle, de szélsőséges esetben akár egy lépcsőfokot is elnézhetünk, akkor meg a jóisten irgalmazzon nekünk.
Az aluljáróban tehát lehet napszemüveget venni, mert ahogy korábban kiderítettük, nagy részük teljesen jól szűri az UV-sugarakat. Viszont miután megtaláltuk az, amelyik jól is áll, végezzük el az optikai tesztet távoli tárgyakon, közeli egyeneseken, mozgassuk a butikos Blikkje előtt, nézegessünk benne tükröződést, és úgy általában: találjuk fel magunkat.