Első versenyzőnk egy totalcaros kolléga, Papp Tibi tulajdona, aki motorozáshoz használja, és igen meg van vele elégedve. A Sperian munkavédelmi boltból származik, a büdös életben nem hallottam róla. ha fogadnom kéne, arra tennék, hogy az olvasó sem, pedig a Sperian a honlapja szerint maga a munkavédelmi világelső. Még magyar honlapjuk is van, melyen kellemesen böngészhetünk a fejvédők, szemüvegek, hallásvédők, zuhanásgátlók, vagy akár nukleáris és vegyi védőeszközök között. Ezek után nem kellett volna csodálkoznom, hogy ifj. Feszl István optikus, aki hozzám hasonlóan nem hallott még a Sperianról, percekig álmélkodik a mérési eredmények láttán. Hogy az UV-szűrés jó lesz, azon nem csodálkozott, hiszen korábban már aluljárói gagyiszemüvegek is jól szerepeltek, elvégre a polikarbonát alapvetően jól szűri az ibolyán túli sugarakat. Az optometrista a Sperian prizmakorrekcióján ámult el (a monitor jobb alsó sarkában látható számok).
A prizmakorrekció annyit jelent, hogy kompenzálják a lencse íveltségéből eredő problémákat, a gép által kiírt számok pedig erre utalnak. Megnézzük a másik lencsét; a számok azonosak, ebben tehát precízen kompenzálják a lencse - egyébként jelentős - íveltségét. Ha felülről nézünk végig a keret nélküli lencsén, láthatjuk is, hogyan vékonyodik, arányban az íveltséggel. Egy Sperian munkavédelmi szemüveg tehát a periférián sem torzít, ami nem csak munkában jön jól, de motorozás közben is életet menthet. Vagy legalább nem fájdul meg a fejünk.
Ha pedig valakinek lettek volna kétségei a Sperian UV-szűrésével kapcsolatban, hát parancsoljon: a 2%-os UVA-áteresztés is tökéletesnek minősíthető, Ray-Banek és Oakleyk is belecsúsznak a 98%-os tartományba. Nekem ez a fazon kicsit fura, de a márkanevet megjegyeztem, és ha ősszel veszek a szürkületi robogózáshoz egy sárga munkavédelmit, először a Sperianok közt nézek majd körül.
Kettes számú versenyzőnk is munkavédelmi boltból van. Kétezerötszáz forintos árkategória, a név Zekler, ami csak eggyel tűnik komolyabb dolognak, mint bármi, ami nóném. Főleg, mióta a kínaiak rákaptak, hogy ha már nem tudnak megvenni egy európai márkanevet, mint mondjuk a Grundig, akkor csinálnak saját, európaias-németes hangzásút, mint mondjuk a Neuzer biciklié. A Zekler viszont nem kínai, hanem svéd, a gyári honlap is svéd nyelvű, de átkattintható angolra. A Zekler úgy került a tesztcsomagba, hogy a Totalcar tördelője, Tamás behozta az öccséét. Mindnyájan izgultunk, vajon Tamás öccse visszamenőleg megvakul-e. Hát nagyon nem.
A Zekler tehát létezik, bár nyilván nem reklámoznak civileknek, mint a Ray-ban vagy a Carrera, bár gondolom, néhány brosúrát azért szétszórnak a munkavédelmi boltokban. Termékeik között vannak fülvédők, akár beépített FM-rádióval is, valamint maszkok, utóbbiak engem kevésbé érdekelnek, de egy bringás tán még ezekre is rágerjed. Összességében üdítő egy honlap: mindenhol a lényeg, és csak a lényeg. Könnyű navigálni, és sehol nincsenek idegesítő animációk, csillivilli baromságok, amikkel az ügynökségek általában jól lehúzzák a net-analfabéta vállalati döntéshozókat.
A Zekler prizmamérése is jó korrekciót mutat, még ha Feszl optikus ettől nem is volt annyira elájulva. Igaz, a Sperian már megcsinálta az első döbbenetet, utána már nem szól akkorát, hogy egy háromezer forint alatti munkavédelmi szemüvegben jó minőségű lencse lehet.
Tökéletes UV-szűrés, és érdekes, hogy a színvilág nagyjából egyenletes, de 600 nanométer, azaz a sárga és a narancs táján kicsit nagyobb az áteresztés. Ez védelmi szempontból nem jelent semmit, inkább ízlésbeli kérdés.
Munkavédelmi létére elég utcai megjelenésű a Zekler, a kerete egyszerű, láthatóan olcsó műanyag, de a lencséibe nyomtatott kódokból sejthettük, hogy a minőség nem lesz rossz. A két munkavédelmi után megnéztünk egy félvilági szerzetet, ami már önmagában is végtelenbe nyúló vita alapja lehet: egy Auriol névre hallgató izé a Lidl-ből. A lidis cuccok elsősorban olcsók, másodsorban elfogadható minőségűek.
Az Auriol árban mélyen az előbbiek alatt van, nagyjából a 750 forintos lélektani határ körül, amennyiért a Lidiben tartós fogyasztási cikkek miriádját kapni. Viszont erről nem találtam a neten semmit, ami annak lehet köszönhető, hogy az Auriol a Lidi saját márkája, van nekik belőle karóra meg hőmérő is. Ez a napszemüveg meglehetősen hasonlít a Zeklerre, a formája sem rossz - semmi különös, de a legtöbb embernek jól áll. Viszont tapintásra, a szár mozgatására egyértelműbben vacakabb, mint a munkavédelmiek, pedig a Zekler sem egy Persol. Pont leszarom, mennyire kelt minőségi benyomást a keret, mondhatja erre az olvasó, hiszen nem fogdosni lesz, hanem védelemül a nap ellen. Képes-e erre egy lidis árva?
Ennyiért nyilván egy hulladék, gondolhatnánk ugye, de ez csak a keretére és a zsanérokra igaz. A lencse viszont olyan, mint amit úgy gyártottak Kínában, hogy tudták, ha rossz lesz, nem kapják meg érte azt a sokmillió jüanos ellenértéket. Ránézésre nem torzít, de a szűrési vizsgálaton is maximálisan teljesít: 99% az UVA és UVB-szűrése. Prizmakorrekció ebben már nincs, de könyörgök: 750 forint! Annyiért tökéletesen (1-1%) véd az UVA-UVB ellen, aztót vezetni, strandon dögleni, ráülni és elveszteni egyaránt tökéletes. Ha precízen tervezett és gyártott lencsét akarunk 3000 forint alatt, a munkavédelmi bolt a mi helyünk.
A termékeket természetesen ezúttal is a Feszl Optikában teszteltük.