Zack Tipton egy Budweiserrel, és a Tipton Eyeworks tervezője, Márkus András
A Tipton Eyeworks főnöke meghívott, hogy vegyek részt új kezdeményezésükön: ezúttal nem csak a menedzsment próbálja megfejteni, mely típusokat kéne gyártani és melyeket süllyesszenek inkább el, hanem hívnak néhány barátot, ismerőst, szakmabelieket. Mindenki kapott egy nyomtatott papírt a típusokkal, és végigpontozta, ahogy mások végigpróbálnak 30-30 nyers keretet, üveg és végleges bevonat, tehát bakelitlemez-réteg nélkül.
A Tipton keretei elsősorban acetátból készülnek, de az imidzset a bakelit lemezek adják, amiket a félkész keretek külső oldalára dolgoznak rá. Ez itt nem is akkora szentségtörés, amekkorának látszik, hiszen ezeken a barázdákon nem Morrison, hanem Val Kilmer énekel.
Én még sose láttam nyers acetátot, Szemüvegtervező András előzékenyen előrángat egy táblányit, hogy a Napszemüveg Blog olvasói is élvezhessék a látványt.
A Tiptonok gyártása és összeszerelése két helyen, Pécs közelében, és itt, a Belgrád rakparton zajlik. Az egyik tasakban a Tipton legdurvább új modelljei, az Outrider és a Forerunner alkatrészei.
Sajnos nem munkaidőben érkeztem, mármint nem gyártási munkaidőben, úgyhogy a szerszámok használatára csak tippelni tudok.
A tervező a Cinematique Collection szárainak hűlt helyét mutatja - ezekbe a szárakba kerülhetnek aztán kultuszfilmek, vagy akár fekete-fehér pornók eredeti celluloidkockái.
Keretek, szárak, célállomások.
Optikai és napszemüveg kerettervek, már bánom, hogy nem kérdeztem meg, hogyan is használják, és miből származik az ügyesen felszerelt visszapillantó tükör.
Ha valaki esetleg trollkodni kezdene, hogy tönkreteszik azt a sok értékes bakelitet, hát itt van néhány a Vinylize Collection alapanyagából.
Márkus András és saját tervezésű-kivitelezésű szemüvege.
András rámutat egy elsőre nem evidens különbségre: a keret külső-alsó sarkai szélesebben állnak, erre is nagyon kíváncsiak, hogyan működik majd a modelleken.
Elsőként a főnök próbálja végig a harminc keretet, Tiptonné asszony pedig adogatja a következőt.
Anh Tuan táskatervező
Halász Ferenc festőmüvész
Herczeg Zoli nem ért rá, ezért a szerzőnek is végig kellett próbálnia a harminc keretet.
Összesen hatan próbálták végig a 30 keretet, ez annyi, mint 180 értékelés. Este fél 11-kor azért örültem, hogy vége.
Zachary Tipton hirtelen ötlettől vezérelve kitalálta, hogy nézzük meg a férfi kollekciót csajokon is. Dóri kezdett, és egy kicsit mindenki elbizonytalanodott, hogy akkor most mitől is férfi egy kollekció. Hiába szigorúak és félkészek a fekete keretek, túl sok állt túl jól a csajoknak. Felfedezője alapján akár Anh Tuan-törvénynek is hívhatjuk, de ennyi keret próbája után az ember egyszerre csak elkezdi úgy érezni, hogy van benne üveg. Pedig százötvenedszerre sincs.