Világszinten a napszemüveg-alapfogalom, nálunk gyakorlatilag ismeretlen. Forgalmazó lenne, hiszen az Oliver Peoples is a Luxotticához tartozik, de mivel az emberek nem zaklatják a magyar optikusokat Oliver Peoples-ért, az optikusok sem rágják a magyar Luxottica fülét.
Az Oliver Peoples egyik kedvenc irodalmi idézetemben is szerepel: az Amerikai psychóban a főhős, Pat Bateman emlegeti gyakran. Persze Bret Easton Ellisnél gyakori jellemábrázolási eszköz a márkanevek sorolgatása, meg hogy vajon ki tud asztalt foglalni a Dorsiában. A vonatkozó idézetet magyarul sajnos nem találtam, de arról van benne szó, hogy hősünket, akit a kiváló filmfeldolgozásban Christian Bale alakított, összekeverik azzal a faszfej Halberstram-mel, mert mindketten Oliver Peoples-ben járnak, ugyanaz a fodrászuk, csak Bateman sérója jobb.
Paul Allen has mistaken me for this dickhead Marcus Halberstram. It seems logical because Marcus also works at P&P and in fact does the same exact thing I do and he also has a penchant for Valentino suits and Oliver Peoples glasses. Marcus and I even go to the same barber, although I have a slightly better haircut.
Ennyi irodalom után jöjjön egy kis napszemüveg-történelem. A céget Kaliforniában 1986-ban, vagy más adatok szerint 87-ben alapította Larry és Dennis Leight, de az biztos, hogy 1987-ben már a német Vogue címlapjára kerültek. Kicsiben kezdték régi keretek értékesítésével, de a milliomosok sztorijaiban szinte mindig az első millió megszerzése a leghomályosabb történet.
Andy Warhol Oliver Peoples-ben a német Vogue címlapján
A céges honlap mindenesetre 1986-ot ír. 1989 mérföldkő volt az Oliver Peoples életében – ja, hogy miért hívják a céget pont így, sajnos nem sikerült kiderítenem. 89-ben tehát az OP bekerült Neiman Marcus luxusáruház katalógusába. A Style 505 méltó is volt egy ilyen alkalomhoz, antikolt fémmel és kézzel megmunkált teknőckerettel, az Oliver Peoples nyolc év múlva saját üzletet nyit a Neiman Marcus-ben.
Style 505
1989-ben már külön cikket szentelt a márka sikerének a Time magazin, a legmenőbb New Yorki optikusokkal készítve interjút. Egyikük, Richard Morgenthal például azt mondta, ilyen jelenséggel a szakmában ő még nem találkozott: az emberek név szerint kérik az üzletekben az egyes Oliver Peoples-modelleket. Az Oliver Peoples időközben két fontos brandet alapított.
Egy idei modell, a Basel
Az egyikben a napszemüvegek csak apró részlet: ez Paul Smith brit dizájner napszemüveg-részlege. A másik a Mosley Tribes piacra dobása, ami nálunk annak ellenére sem ismert, hogy a Másnaposok című vígjáték mindkét részében voltak Mosley Tribes szemüvegek, de ennek a témának inkább majd külön posztot szentelünk. 2006-ban az Oakley 56 millió dollárért meg is vette az Oliver Peoples-t, mi pedig hamarosan bemutatjuk az idei Oliver Peoples-öket.
Allen a Másnaposok 2-ben egy szép Mosley Tribes Bromley-ban