Látszólag óriási ötlet, még a Google Terminator-szemüvegénél is jobb. De ha jobban belegondolunk, nehéz kitalálni olyan szituációt, amiben hasznát vesszük. A napszemüvegbe épített kamerával nem tudunk igazán jó minőségű felvételt készíteni, mert bár a technika rengeteget fejlődött, és egy HD kamera ma már elég kicsi tud lenni, ennyire kicsi azért még nem. Ráadásul a lencsét és az érzékelőt nem lehet megspórolni - miniatűr lencsén kevés fény jut be, ami leginkább napos időben, kevés mozgással tud elfogadható képet készíteni. A miniatűr érzékelővel pedig további garanciát kapunk a kudarcra.
Márpedig a kamerás napszemüveg kifejezetten kémkedési célokra szolgálhat - más szituációkban nincs sok előnye, hogy nem a kezünkben van az eszköz hanem az orrunkon. Menet közben például könnyebben tudunk a kezünkben stabilan tartani egy kamerát. Ha viszont kémkednénk, megnézném, hol tudunk feltűnés nélkül elsütni egy ilyen eszközt. Eleve, hogy arrafelé kell fordulnunk, amerre filmezni akarunk: gyakorlatilag a célszemély képébe kel bámulnunk. Ennél egy gomb-kamera, vagy egy táskába épített eszköz ezerszer jobb. Rádásul hogyan dughatnánk el valamit, ami ott van, a fejünkön?!
A Pivothead első ilyen kütyüje, ami tavaly már megnyerte a 3M In-New-Vation díját, képes 8 megapixeles állóképek készítésére, van benne giroszkópos képstabilizátor, és folyamatos autofókusz üzemben dolgozik. Video módban 720 vagy 1080 pixeles, másodpercenként 30 képkockás, vagy 720 pixeles, 60 fps-es filmet készít. James Bond a bal oldali szár alján lévő gombbal kapcsolgatja be, a rögzítés elindulásáról a természetesen befelé világító LED-ek tájékoztatják. Ha pedig az USB csatlakozón át számítógépre köti, apró-cseprő beállítások miriádjával tökörészhet.
Hogy azért mégis lehet a dolognak valami értelme, legalábbis technikailag, arra az enged következtetni, hogy ugyanazt a Sony CMOS-szenzort használják, ami az iPhone 4S képrögzítéséért is felel. A Pivothead az áprilisi kereskedelmi forgalmazáshoz 349 dolláros ajánlott fogyasztói árat jelölt meg. Ugyanakkor a cég honlapján, a webáruház rovatban már árulják is - az Afganisztánnal kezdődő legördülő menüben Magyarország is benne van. 349 dollár viszont már vastagon 75 ezer forint, és akkor még Kósa Lajos meg sem szólalt. Ekkora értéknél már beindul a vámhivatal, ránk verik az áfát és az azzal növelt összegre számított vámot. És nem kizárt, hogy erre már ugrik valami terror- vagy kémelhárító zseni, aki Brad Pittet se hagyja csak úgy zombikra lövöldözni, hiszen ebben az országban rend van, az ilyen eszközökre pedig valami igen komoly nemzetbiztonsági paragrafus vonatkozik. Nehogy véletlenül a kávéházakat elborítsák az átlukasztott újságokon át kémkedő napszemüveges hírszerzők.