Tom Ford lopott volna, vagy a nagy szellemek találkoztak? 22 éves szünet után újra kapható a Cazal 642, a Vintage Sunglasses webáruházában 500 euróért. Tizenhét alkatrész és négyféle anyag, kevesebb mint ezer darabos széria - hát igen, ilyen egy limitált kiadás. Ha így vesszük, nem is olyan sok az 500 euró, főleg, hogy a nem limitált Cazalok is 70 ezer forint felett indulnak. És persze most már örökké limitált marad Cazal, mert a tervező, Cari Zalloni idén júliusban, 75 éves korában meghalt.
Cazaltól lopni bocsánatos bűn
Tom Ford Pavlos
De vajon melyik volt előbb? A Cazal 642-re erőteljesen emlékeztető, 200 eurós Tom Ford Pavlos, vagy a Cazal? Bevett eljárás, hogy formatervezők régi darabokból merítenek ihletet, amit csak a legnagyobb rosszindulattal nevezhetnénk lopásnak. Maga Mozart mondta, hogy soha nem talált ki semmi eredetit, ami alkalmasint inkább csak egy álszerény poén volt, de azért van egy határvonal, ahol kezd egybemosódni ihletszerzés, tiszteletadás és szellemi javak eltulajdonítása.
Cari Zalloni, a duzájner és a Vintage Sunglasses főnöke, aki nagy Cazal-gyűjtő és rajongó
Pavlost még nem láttam élőben, de egy felére (50 ezer forint) leakciózott Pavlos-féleséget, a Cyrille-t már vetettem meg haverommal, hogy kölcsönkérhessem egy hétre. A Pavlos és a Cyrille közötti leglátványosabb különbség egyébként talán a szár: a Pavlosé ébenfa, a Cyrille-é fém. Az biztos, hogy a Cazal 642 kevésbé praktikus, vagy legalábbis kevesebb arcra jó, mert azon fixek az orrpárnák, tehát valakinek vagy megfelel, vagy nem, míg Tom Ford kézműves aviatorán állítható szárak tartják a nyerget.
Felül Cazal,642, alul Tom Ford Pavlos
Oké, ezt tényleg nehéz kidumálni, itt valaki lopott. Vajon melyik volt tehát előbb? A Cazalt 642-t 1990-ben vonták ki a forgalomból, hogy mikor jelent meg, már nem tudtam kideríteni. Tom Ford ellenben épp 1990 körül kezdte tervezői karrierjét a Guccinál, Európában - bár Amerikában született, és ott is végezte az egyetemet, az volt az elmélete, hogy Amerikában nem válhat valaki igazán jó formatervezővé.
Tom Ford volt tehát a tolvaj, de ettől nálam nem lesz kisebb ember. Divattervezőként már korábban nagyot alkotott, első filmével, az Egyedülálló férfivel rögtön nyert egy Oscart, ráadásul a film ettől függetlenül is hibátlan. És hiába hasonlít egymásra a Pavlos és a 642, mégis két külön világ. A Cazal a Zallonira jellemző vásári, tapló, felvágós dizájn (aminek persze ugyancsak nagy rajongója vagyok), a Tom Ford Pavlost pedig minden arany díszítése ellenére bármikor felveheti egy kultúrember.