A Maui Jim Pau Hana modellje 2011-ben lett az év napszemüvege az Egyesült Államokban.
Így kell a semmiből néhány év alatt sikeres prémiummárkát felépíteni. A végeredményt látjuk: olyan brand született, ami alatt napszemüvegeket 70-80 ezer forintokért el lehet adni. Önmagában ez az ár egy napszemüvegnél még nem lenne válóok, de a mi éghajlatunkon kell hozzá minimum egy Bulgari, vagy TAG Heuer embléma. És az említett márkák mögött évszázados prémium-történelem áll, ami ebben a csúcsra árazott szegmensben létszükségletnek tűnik.
Hogy csinálta a Maui Jim? Fogalmam sincs. Önmeghatározásuk szerint a Maui Jim egy prémium polarizált napszemüveg. Ennek megfelelően valamennyi napszemüvegük polarizált, és marketingben erősen nyomják, hogy élénkíti a színeket. Ennek demonstrálására Maui Jim-forgalmazóknál van egy-egy, a bekezdés felett látható fali demóeszköz, melyen a halvány színeket a szemüveg felerősíti. A valóságban persze a hatás közel sem ilyen drámai, de azért így is elég látványos.
Vannak továbbá a Maui Jimnek ilyen, rugalmas titánból készült keretei, amit természetesen nem marokerősítésre szolgálnak, de akár ekkora csavarodást is szó nélkül elviselnek. A modellnek kivételesen nem hawaii-ias hangzású neve van: Guardrails.
A színerősítésre visszatérve a polárszűrés alapban erősíti a kéket és a zöldet, de a Maui Jim messze túlmegy azon, hogy egyszerű polárszűrős napszemüvegeket marketingeljen színerősítőként. A héten ugyanis bemérettünk számos lencsét a budapesti Feszl Optikában, és a népes mezőnyben csak a Maui Jimek produkáltak olyan görbéket, melyekben a tiszta színek tartományai voltak a csúcsok, a kevertek meg a völgyek. De erről hamarosan jön egy másik poszt, most maradjunk a Maui Jimnél. Az egyes színek erősítése nem fekete mágia, csak a fémgőzök optikai hatásaihoz kell érteni. Ugyanakkor azt sem mondhatnánk, hogy egy színkiemelő lencse önmagától a színkiemeléstől jobb volna, mint bármely másik, inkább ízlés kérdése.
Ennek ellenére a Maui Jimnek nagyon bejött az élet. Ahhoz képest, hogy a márka csak 1980 óta létezik, és az amerikai kontinensen csak nyolc évvel később mutatták be, 1999-ben bekerültek a Forbes Magazine "100 dolog, ami minden pennyjét megéri" listájába. Ez egy luxuscikkről nem rossz, bár tény, hogy a listát a Forbes szerkesztősége nem komolykodta túl, hiszen olyanok szerepelnek rajta, mint a bármelyik 1989 előtti Porsche 911-es (20. hely), a wimbledoni belépőjegy (43.), vagy egy jó pincér (39.) A Golf Digest Legjobb golfszemüveg 2004. már komolyabb elismerés lehet, ahogy az Advertising age 2004 legnagyobb sikersztorija díj is.
Island Time
A Maui Jim székhelye eredetilag valóban Hawaii-on volt, de miután 1996-ban felvásárolták az amerikai RLI biztosítót, annak otthonába, Illinois államba helyezték át a központot. Ma is ott laknak, marketingben viszont továbbra is keményen tolják az aloha-vonalat. A legtöbb modellnek valamilyen hawaii-i földrajzi név vagy kifejezés a neve, a fotókon jellegzetes hawaii kéztartással mutatják a termékeket, és a reklámemberek is hawaii kötődésűek.
Pihenésnek kérem, tekintsenek megy egy szép női Maui Jimet, melynek neve Rainbow Falls.
És akkor jöjjön még egy, ravaszul egyszerű, igen kulturált, csak szőrmentén rockabilly asszociációkat hordozó Maui Jim Punchbowl.
Egy komoly selling pointja még van a Maui Jimnek, és ez nem más, mint az optikai csiszolással kérhető modellek: majdnem minden Maui Jimet lehet kérni akár multifokális lencsével is. Így talán még az sem hülyeség, hogy az ember napszemüvegben olvasson a strandon. Vagy látja a navigáció képernyőjét az autóban. Merő egy őrület.
Honolulu
Lighthouse
Manele Bay
És most térjünk a konkrét termékek konkrét érzékszervi vizsgálatára. Egyértelmű, hogy egy 50-60 ezer forint táján induló modellpaletta minőségi termék benyomását kelti. Az acetát keretek általában Olaszországban készülnek, a fémek Japánban, és a két ország valószínűleg kő-papír-ollóval döntötte el, hogy az acetát-monel Sand Islandet Japánban gyártsák. Tehát a minőség kifogástalan, az image tökéletes - még a MIDO-n is csak egy kis egyszerű pultja volt a Maui Jimnek, de ott is nagyon átjött az aloha. De hosszas gondolkodás után azt mondhatom, a formákon, az anyagokon, a minőségen, a színélinkítésen és az imidzsen túl igazából a Maui Jim-felirat tipográfiája az, ami megfogja az embert.De szerencsére a többi is épp elég jó.
Rainbow Falls
Maui Jim Sand Island, barna átmenetes polikarbonát lencsével, a fém rész monel, a szár acetát