A plázaoptikákat működtető magyar Optic World találta ki, hogy csinál egy kicsi, kizárólag Ray-Bant és Oakleyt árusító üzletet. Első hallásra hülyeség, Sasvári Béla, az Optic World vezetője azonban Lengyelországból importálta az ötletet, és ott láthatóan működött.
Az, hogy ez itt a West Endben egy Ray-Ban/Oakley bolt volna, kívülről nem derül ki, mert a cégéren Sunglasses Spot felirat van. Hogy miért? A Luxottica (A Ray-Ban és az Oakley gyártója) nem engedi. :))) A bolt Facebook-posztjait is egyesével kell engedélyeztetni. Viszont mivel a Luxottica alapvetően támogatja a kezdeményezést, értelemszerűen nem lehetett más terméket berakni, mondjuk Police-t vagy Carrerát, amúgy is, ha két márkával kell minél nagyobbat kaszálni, nekem sem lenne jobb ötletem a Ray-Ban és az Oakley párosánál.
Ha valaki tudományos ismeretek birtokában szokott napszemüveget keresni, biztos feltűnt neki, hogy az optikákban nagyrészt az aktuális modelleket találják - mindig van Aviator, Wayfarer meg Garage Rock, de szinte mindig csak a tárgyévi keret- és lencseszínekben. Még a konzervatívabb márkák is kihoznak időnként zseniális marhaságokat, ezek aztán vagy be se kerülnek az optikákba, vagy ha egyszer véletlenül sikerült őket eladni, örökre eltűnnek. A Ray-Ban/Oakley bolt kínálatát gyorsan ellenőriztem is egy legendásan extrém Ray-Ban, a farmerkeretű Wayfarer előkeresésével. Képzeljék, nem csak hogy van, de rögtön három színben!
"Ebből itt még nem adtam el, de más üzletben igen. Viszont vettek már itt a bőrösből és a kommandómintásból is." - mondja Anita. Ez egyébként az ország közel 40 Optic Worldje közül az egyetlen, ahol csak napszemüveget árulnak, de a téli holtszezonra valószínűleg kiegészítik majd a készletet optikai szemüvegekkel, illetve télis sportokra is alkalmas napszemüvegekkel. De maradjunk még egy pillanatra a napszemüvegeknél, illetve hogy egy ilyen szakboltban mi a három legnépszerűbb Ray-Ban modell. Nem sem kell nézni a pontos számokat, annyira egyértelmű:
1.: Aviator (az mindig tuti)
2.: Clubmaster (kevés optikában merik tartani, mindenki idejön érte)
3.: Justin (egy modern Wayfarer)
"Még nem itt dolgoztam, hanem az Andrássy úton, de ott is rengeteg Clubmaster fogyott, az extrémebb színekben is. Narancssárga, citromsárga... Külföldiek is vitték, mint a cukrot... Már a Round Metal is elég jól alakul. A Justin pedig nagyon hasonlít a Wayfarerre, viszont különleges az anyaga, nem üveg a lencséje, így könnyebb."
Anita és Csaba, a bolt személyzete
Kiderült tehát, van rá igény, hogy egy helyen ennyi Ray-Ban és Oakley legyen, van is, akit ez zavarba is hoz. "Mindenki ezt mondja egyébként, hogy ennyiféle Ray-Bant még nem láttak". És senki sem károg, hogy ó, de hát Dolcéból, vagy Armaniból meg nincs. Illetve ha mégis károgna, leküldik egy szinttel lejjebb, a normális Optic World-be.
Már itt ki kellett volna szúrnom a farmerkeretes Wayfarert, de a barna cirmos, fekete szárasra koncentráltam.
A három legnépszerűbb Oakley pedig, ha már itt járunk:
1.: Hollbrook (egyértelműen, még mindig)
2.: Sliver
3.: Twoface
És persze a Ferrari-Oakley szériák rogyásig.
Oakleyból van Madman is, ami tavalyi, és csal a legelvetemültebb boltokban tartják. Ez pedig a Frogskins 2016-os színteen sorozata a mindenféle foncsor- és icon-színnel.